Salı, 11 Şubat 2014 07:20

Projelerimiz AB Destekleriyle Yatırıma Dönüşüyor! [KonyaLIFE]

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

"Projeleriniz, AB Destekleriyle Yatırıma Dönüşüyor!"

AB, aday ülkeleri katılım öncesinde desteklemek ve işletmeleri Avrupa standartlarında üretim yapar düzeye getirmek amacıyla ülkemizdeki öncelikleri ve İhtiyaçları tespit etmiştir. İlk etapta 20 il belirlenmiştir ve Konya bu 20 il içerisinde tüm tedbirlerden faydalanabilmektedir. İkinci etapta il sayısı 42'ye çıkarılmıştır ve Konya hala tüm tedbirlerden hibe alabilmektedir.

Projeler kapsamında IPARD programı kapsamında süt hayvancılığı, et hayvancılığı (besicilik), süt ve et işleyen tesisler, kesimhaneler, soğuk hava depoları, balıkçılık, kırsal turizm tesisleri, tıbbi aromatik bitkilerin üretilmesi ve işlenmesi, arıcılık, süs bitkilerinin yetiştirilmesi konularında yapılan yatırımlar desteklenmektedir. Hibe oranları %50 ile %65 arasında değişmektedir. Yatırımlar KDV'den muaftır.

Tabii bu hibelerden yararlanabilmek isteyen işletmeler için zorlu bir prosedür var. İşte bu noktada devreye bu konuda danışmanlık veren firmalar giriyor. Bu firmalardan Poyraz Mühendislik firmasının profesyonel ekibi sizin adınıza tüm bu işlemleri takip ediyor. Konu hakkında bilgi aldığım firma sahibi Neslihan Dikici "firmamız tarafından hazırlanan IPARD projesi başvurularının tümü kabul görmüştür. Şu ana hazırladığımız projelerimizde Konya, Karaman, Aydın ve Aksaray İllerinde toplam yatırım tutarı yaklaşık 33 milyon TL olan proje başvurusu yapılmıştır. Bu tutarın yaklaşık 10 milyon TL'si yatırımcılarımıza hibe olarak ödenmiştir. Firma geleneğimiz bozulmadan Kasım ayında başvuruları tamamlanan 11. çağrı döneminde hazırlayıp başvurusunu yaptığımız IPARD projelerinin de tamamının kabul edilmesi halinde ödenen hibe tutarı 20 milyon TL'ye ulaşacaktır."dedi.

KonyaLIFE [Kasım-Aralık Sayısı]

Okunma 9002 defa Son Düzenlenme Perşembe, 20 Şubat 2014 11:33

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.